ŠKODA AUTO tähistab 2020. aastal oma 125. aastapäeva

January 16, 2020
Loe lähemalt

ŠKODA AUTO asutati aastal 1895 ja on seega üks maailma vanemaid tänini tegutsevaid autotootjaid

› ŠKODA AUTO tähistab oma 125. aastapäeva arvukate kampaaniate ja üritustega kogu maailmas
› Samuti tähistab ettevõte 115. aasta möödumist autotootmise algusest › Ümmargused aastapäevad on ka paljudel margi ajalooliselt olulistel mudelitel
› ŠKODA AUTO alustab individuaalse mobiilsuse uut ajastut tugevalt positsioonilt

ŠKODA AUTO aastapäevade aasta: autofirma tähistab 125 aasta möödumist enda asutamisest ja 115 aasta möödumist autotootmise algusest. Ka mitmed margi ajalooliselt olulised mudelid tähistavad tänavu juubelit.

ŠKODA AUTO tegevjuht Bernhard Maier: „ŠKODA AUTO kuulub maailma viie vanema tegutseva autotootja sekka. Asutajate Václav Laurini ja Václav Klementi südikus ja teravmeelsus on selle ainulaadse eduloo nurgakivid ning samal ajal ka kohustus ja innustus, juhtimaks firmat õitsva tuleviku poole. Just seda me teemegi oma programmiga Strategy 2025, muutes ŠKODA AUTO autotootjast parimaid mobiilsuslahendusi pakkuvaks Simply Clever-ettevõtteks.“

Selle sihi poole püüeldes jätkab ŠKODA AUTO aastal 2020 oma teed elektromobiilsuse suunas, esitledes esimesel poolaastal VISION iV seeriaversiooni. Firma asutamise 125. aastapäev märgib ka uue ajastu algust: täiselektriline linnamaastur on margi esimene sõiduk, mis põhineb Volkswageni kontserni modulaarsel elektriajamiga platvormil (MEB). Käimasoleva tootekampaania raames toob ŠKODA aastatel 2019 kuni 2022 turule 30 uut mudelit, millest üle kümne on kas osalise või täieliku elektriajamiga.

Firma loojad Václav Laurin ja Václav Klement panid ŠKODA tulevasele tõusule rahvusvaheliselt edukaks autotootjaks aluse detsembris 1895, kui alustasid Tšehhimaal Mladá Boleslavis jalgrataste remontimist ja tootmist. Nende nimed saanud firma Laurin & Klement (L&K) pakkus varsti mitmete kahe- ja kolmerattaliste sõidukite kümneid versioone ning aastal 1899 alustati mootorrataste tootmist.

Tehniliselt uuenduslikud mudelid muutusid peagi populaarseks näiteks Inglismaal, ühel kõige nõudlikumal välisturul.

Esimene Laurin & Klementi auto, Voiturette A valmis juba aastal 1905. Peagi tõestas see end kvaliteetse argisõidukina, millel oli eeskujulik hinna ja omaduste suhe. L&K laiendas oma mudelivalikut igas suunas ning pakkus peagi võimsaid sportautosid ja tarbesõidukeid, mis võitsid poolehoidjaid kõikjal maailmas. 115 aastat hiljem tegutseb sama autofirma rohkem kui sajal turul, tarnides igal aastal 1,24 miljonit sõidukit oma klientidele kogu maailmas.

Eduloo veel üks oluline samm tehti aastal 1925, kui Laurin & Klementi ühinemine masinaehituskontserniga Škoda kindlustas autotootmise arendamiseks hädatarviliku kapitali. Sestpeale ehib Mladá Boleslavist pärit autosid ka tiivulise noolega embleem.

ŠKODA AUTO tähistab oma juubelit 2020. aastal arvukate ürituste ja kampaaniatega firma töötajatele, margi entusiastidele ja autohuvilistele. Näiteks osalevad mitmed ajalooliselt olulised mudelid ringsõitudel Hiinas, Indias ja teistel välismaistel turgudel. Juubeliaasta kõrghetkeks kujuneb maailmakuulsa Tšehhi Filharmoonia orkestri spetsiaalne kontsert. Juubeliaastal käivitab ŠKODA ka laiaulatusliku turundus- ja kommunikatsioonikampaania kõigis sotsiaalmeediavõrkudes ja firma veebilehel ŠKODA Storyboard moto all „Aastast 1895 leidlikkust edendades“.

ŠKODA ajaloo jooksul on Tšehhimaal ja välismaal asuvad tehased ehitanud palju firmale olulisi mudeleid, millest mitmed tähistavad aastal 2020 oma juubelit. Näiteks 85 aastat tagasi, aastal 1935 tõi ŠKODA avalikkuse ette lummava voolujoonelise kerega 935 Dynamicu.

60 aastat tagasi, septembris 1960 esitles ŠKODA Brno rahvusvahelisel masinaehitusmessil esimest OCTAVIA COMBIt, aastal 1970 toodi välja 2+2-kohaline kupee ŠKODA 110 R. ŠKODA AUTO pikki võidusõidutraditsioone aga tuletab meelde 70 aasta möödumine ŠKODA tehasemeeskonna osalemisest 1950. aasta Le Mansi 24 tunni sõidul.

Škoda uudised