ŠKODA ENYAQ iV on kohal: täiselektriline linnamaastur, mis oskab kõike

September 3, 2020
ŠKODA tõi avalikkuse ette kauaoodatud täiselektrilise linnamaasturi – ENYAQ iV.

ŠKODA ENYAQ iV on kohal: täiselektriline linnamaastur, mis oskab kõike

ŠKODA tõi avalikkuse ette kauaoodatud täiselektrilise linnamaasturi – ENYAQ iV. Uus mudel pakub pikka sõiduulatust ning praktiliste omaduste ja versioonide tohutut valikut, kust iga klient midagi leiab.

ŠKODA esimesest elektrilisest linnamaasturist saab Tšehhi autotootja tulevase jätkusuutliku arengu nurgakivi. „ENYAQ iV on margi jaoks tõeline nurgakivi. See on meie esimene elektriauto, mis põhineb elektriajamiga moodulplatvormil MEB. ENYAQ iV valmib siinsamas Tšehhi Vabariigis, ŠKODA kodulinnas Mladá Boleslavis ning esindab ŠKODA järgmist taset – ümberkujundamist keskendumisega elektrifitseerimisele ja digiteerimisele,“ ütles ŠKODA juhatuse esimees Thomas Schäfer elektrilise linnamaasturi esmaesitlusel.

ENYAQ iV märgib mitte ainult rohekütuse ajastu tegelikku algust, vaid viib sammu võrra edasi ka ŠKODA margi traditsioonilisi väärtusi. Simply Clever-elemendid, tavapäraselt avar siseruum ja nutikas tehnika on selles autos ühendatud ŠKODA disainikeele evolutsiooni ja interjööri silmapaistvate detailidega.

Enesekindel disain

Uue mudeli disain on edumeelne, tasakaalustatud ja enesekindel. „ENYAQ iV juures arendasime veelgi edasi ŠKODAdele tüüpilist ninaosa, eriti just iseloomulikku lahendust nimega Crystal Face. Tänu emotsiooneäratavale disainikeelele ja silmatorkavalt sitkele väljanägemisele, mida veelgi rõhutavad suured rattad, on meie uus ENYAQ iV tõeline pilgupüüdja,“ ütles ŠKODA peadisainer Oliver Stefani uue linnamaasturi välimust kirjeldades.

Üks elektrilise linnamaasturi uhiuus disainielement on lisavarustusena pakutav radiaatorivõre Crystal Face. Traditsioonilist ŠKODA esivõret täiendati kristallimotiivide efekti ja 130 valgusdioodist koosneva taustavalgustusega, mis annavad autole ainulaadse „valgussignatuuri“ ning muudavad saabumis- ja lahkumisfunktsioonid originaalseks animatsiooniks.

Pikk teljevahe (2765 mm) koos suhteliselt lühikese mootorikattega annavad märku avarast siseruumist, kuna jõulised küljed ja kergelt langev katusejoon vihjavad auto eeskujulikule aerodünaamikale. Välismõõtmetelt (pikkus 4649 mm, laius 1879 mm, kõrgus 1616 mm) sarnaneb ENYAQ iV KODIAQile – tavapärasele linnamaasturile –, kuid tema stiil on veelgi dünaamilisem. Seda rõhutavad ka uued, 18- kuni 21-tollised veljed. Minimaalne õhutakistustegur 0,27 on linnamaasturite kategoorias väljapaistev saavutus. Koos läbimõeldud ajamiga annab see oma panuse elektrilise ENYAQ iV eeskujulikku sõiduulatusse.

Viis, kolm, kaks

Uuele elektriautole on saadaval viis võimsusversiooni, kolm eri mahutavusega akut ja kaks ajamit. Baasmudeliks saab ENYAQ iV 50, millel on 109 kW elektrimootor ja tagarattavedu. Selle versiooni aku mahutab 55 kWh (netomahutavus 52 kWh) ja tagab WLTP-tsükli kohaselt 340-kilomeetrise sõiduulatuse. ENYAQ iV 60 saab 62 kWh aku (netomahutavus 58 kWh). See käitab 132 kW elektrimootorit ja tagab sõiduulatuseks kuni 390 km. ENYAQ iV 80 on kolmas tagaveoline versioon. Selle elektrimootori võimsus on 150 kW ja pöördemoment kuni 310 Nm. Aku mahutavus on 82 kWh (77 kWh neto) ja just see versioon pakub ühe laadimisega pikimat sõiduulatust – kuni 510 kilomeetrit WLTP-tsükli kohaselt. Ka kaks nelikveolist versiooni saavad suurima mahutavusega aku.

ENYAQ iV 80X, millel on esisillal veel teinegi elektrimootor, arendab 195 kW maksimaalvõimsust, kuna sportlik ENYAQ iV RS saavutab isegi 225 kW. Mõlema versiooni sõiduulatus WLTP-tsüklis on 460 kilomeetrit.

Oma ENYAQ iV saad kokku panna mõne hiireklikiga

Ajami valikuvõimaluste struktuurist paistab välja, et endale sobiva ENYAQ iV väljavalimine on käkitegu. Sama lihtsalt käivad asjad muu lisavarustusega. Koos täiesti uue elektriautoga toob ŠKODA välja ka auto konfiguratsioonide uue struktuuri, kus klassikalisi varustustasemeid asendavad disainikontseptsioonid. Disainikontseptsioonid on komplekssed, viimistlus- ja disainielementidest koosnevad paketid, mis sobivad klientide erinevate vajaduste ja eelistustega. Maitsekas interjöör tekitab mõnusa heaolutunde ning selle valmistamiseks kasutatakse jätkusuutlikke ja taaskasutuses materjale. Iga disainikontseptsioon annab interjöörile ainulaadse atmosfääri, erinevad nii materjalivalik, polstrid, värviskeem kui ka armatuurlaua disain.

ENYAQ iV 50 põhivarustusse kuulub puristlik disainikontseptsioon Studio. ENYAQ iV 60 põhivarustuses on disainikontseptsioon Loft, mis on inspireeritud noorte perede moodsatest ja kodustest korteritest. Lofti üks eripärasid on armatuurlaua kahevärviline disain. Disainikontseptsioon Lodge keskendub jätkusuutlikkusele ja innovatsioonile. Lounge kehastab kvaliteeti ja eksklusiivsust, kuna Suite ja ecoSuite pakuvad klassikalist luksust. RS-versiooni disainivalik RS Lounge rõhutab auto sportlikku iseloomu, kuna lisana pakutav RS Suite kiirgab dünaamilist elegantsi.

Lisaks neile disainikontseptsioonidele saavad kliendid valida veel kümne teemapaketi vahel, kus omakorda saab soovi korral teha arvukaid muudatusi. Nii võib igaüks kokku panna oma unistuste ENYAQ iV vaid mõne lihtsa sammuga.

Tähistades 125. aastapäeva

Üks ENYAQ iV eriversioon, mida valmistatakse vaid piiratud hulgal, on Founders Edition. Sellele saab juba praegu eeltellimusi esitada. Eriversiooniga tähistab ŠKODA oma ajaloo 125 aastat. Autod jõuavad klientideni 2021. aasta esimeses kvartalis. Neid valmistatakse vaid 1895 eksemplari – tuletades sellega meelde Tšehhi autotootja asutamisaastat. Kõik Founders Edition-autod saavad roolirattale elegantse sildi mudeli järjekorranumbriga.

Rikkaliku varustusega Founders Edition on saadaval versioonidele ENYAQ iV 60 ja ENYAQ iV 80. Põhivarustus sisaldab 21-tolliseid valuvelgi Aquarius ning valida saab kahe metallik-kerevärvi vahel: Black Magic ja Arctic Silver. LED-valgustusega Crystal Face-radiaatorivõre, mida ümbritseb läikivmust raam, kuulub samuti põhivarustusse. Samasugused läikivmustad raamid on ka akendel. Interjöör sisaldab ecoSuite disainikontseptsiooni ning istmed kaetakse konjakipruuni nahaga. Naha värvimiseks kasutatakse jätkusuutlikke oliivileheekstrakte. On olemas ka teine valikuvõimalus: mustast nahast polster koos konjakipruunide kontrasttoonis elementidega.

Kõrgtehnoloogia ja Simply Clever

ŠKODA ENYAQ iV on tehniliselt äärmiselt moodne auto paljuski tänu elektriajamiga moodulplatvormile (MEB), pakkudes hulgaliselt turvafunktsioone, tänapäevaseid juhiabisüsteeme ja mitmeid ühenduvusvõimalusi. Kuid selga pole pööratud ka ŠKODA autode tavapärasele tugevusele, publiku poolt armastatud Simply Clever-lahendustele.

Nende hulka kuuluvad menukas vihmavari juhiukses ja tavapärane jääkaabits, mis ENYAQ iV puhul ei asu aga tankimisluugi all (sest ENYAQ iV ju ei tangita!), vaid tagaluugi küljel. Lisaks selle on pakiruumi põranda all koht laadimiskaabli hoidmiseks. Olemas on isegi nutikas lahendus laadimiskaabli puhastamiseks, et kasutaja end ära ei määriks.

Pakiruum on kõigele lisaks kahekordse põhjaga, nii et seal hoiustatavad pisiesemed püsivad sõidu ajal kindlalt paigal. Samuti on saadaval kergestikasutatav võrgulahendus, mis tagab, et suuremad esemed püsiksid pakiruumis turvaliselt omal kohal. Elektriajamiga moodulplatvorm jättis ka ruumi kahele suurele panipaigale. 6,2-liitrine panipaik esiistmetevahelise käetoe all mahutab hulga vajalikke pisiesemeid ning keskkonsooli all on veel teinegi, 11,4-liitrise mahuga panipaik.

ŠKODA ENYAQ iV saab hulga turvasüsteeme nagu hädapidurdus vasakpöördel vastutulevate autode korral, hoiatus ukse avamisel tekkiva kokkupõrkeohu eest tagantläheneva auto või jalgratturiga, aktiivne abisüsteem takistustest kõrvalepõikamiseks ja üheksa turvapatja.

Lisaks leidub autos muidki ultramoodsaid abisüsteeme, sealhulgas treenitav parkimisabisüsteem tuntud marsruutidele. Seda saab juhtida ŠKODA Connecti rakendusega, mis toob Sinu mobiiltelefoni hulga uusi funktsioone ja auto haldamise võimalusi, sealhulgas laadimise haldamise. ENYAQ iV on alati internetiga ühenduses. Teabe- ja meelelahutussüsteemi juhitakse 13-tolliselt ekraanilt digitaalse häälassistendi Laura abiga, kes mõistab 15 keelt ja saab kuues keeles aru isegi tavalisest kõnest.

Rooli taga asuval digitaalsel näidikuplokil on 5,3-tolline ekraan ning seda saab täiendada uuendusliku esiklaasinäidikuga. Esiklaasinäidik on jagatud kaheks väljaks: alumine kuvab tavapärast infot nagu hetkkiirus või tuvastatud liiklusmärgid. Selle kohal asub aga otse juhi vaateväljas suurem liitreaalsuse väli, kuhu kuvatakse näiteks navigatsioonijuhiseid.

Laadimine ŠKODA iV lipu all

Uue ŠKODA ENYAQ iV juhid saavad kasutada kõiki ŠKODA iV ökosüsteemi hüvesid, mille hulka kuulub ka MyŠKODA Powerpass – universaalne elektriautode laadimise teenus. See teenus annab juhtidele ühtainsat kaarti kasutades ligipääsu rohkem kui 195 000 laadimisjaamale üle kogu Euroopa. Sel viisil saab kasutaja laadida oma autot näiteks Ionity kiirlaadimisjaamades, makstes selle eest kord kuus saabuva arve alusel.

Koduseks laadimiseks on klientidel võimalik kasutada üht kolmest ŠKODA pakutavast Wallboxist. ŠKODA iV Charger on kodulaadija baasversioon. ŠKODA iV Charger Connect evib lisaks LAN- ja Wi-Fi-ühendust ning RFID-lugerit. Kõige täiuslikum versioon on ŠKODA iV Charger Connect+, millel eelnimetatud võimalustele lisaks on veel LTE-ühendus mobiilinterneti jaoks. Kahe viimatimainitud versiooni ühenduvus võimaldab jälgida Wallboxi energiakasutust ning erinevate kasutajate tarbitud elektrienergia hulka näiteks ŠKODA Connecti rakenduse kaudu.

Loomulikult sõltub laadimiskiirus kaustatavast laadimismeetodist ja Sinu ENYAQ iV aku mahutavusest. Suurimat akut nimimahutavusega 82 kWh saab kõigest 38 minutiga laadida 5-protsendiselt täituvuselt 80 protsendini. Kodune Wallbox pakub ligi 11-kilovatist võimsust, mis tähendab, et sõltuvalt ENYAQ iV aku mahutavusest laetakse see täis kuue kuni kaheksa tunniga.

VIIMASED UUDISED